I: O, šīs mājas… Te ir vesels stāsts!
E: Leģenda! Lai arī Ogrīši ir ļoti draudzīgi un saticīgi savā starpā, starp divām dzimtām, kas dzīvoja zem šīm mājām, viena otrai pretī, izcēlās liels strīds. Zem mājas ar tumšo jumtu un skaisto jumta lodziņu, dzīvoja Montīšu dzimta. Zem gaišās, greznās mājas, dzīvoja Kaplīšu dzimta, un abas ģimenes nevarēja viena otru ciest.
I: Kā jau minēju, Ogrīši ir estēti. Ja viņiem šķitīs, ka kaut kas mājā vai ārpusē ir nolikts nepareizā vietā, kaut par dažiem centimetriem, viņi to pabīdīs un noliks tā, kā uzskatīs par pareizāku. Mēs katrs esam kādreiz uzskrējuši uz stūra, atsituši kāju, aizsēdušies garām krēslam utt. Tas tāpēc, ka lietas ir pavisam nedaudz pārbīdītas.
E: Jā, piemēram, vēl vakar gultas stūris bija citur, bet šodien tas ir pabīdīts pa 4 milimetriem un re - ceļgals tiek atsists.
I: Bieži vien šādās situācijās pie vainas ir Ogrīši. Viņi pasauli redz citādāk, daudz smalkākās detaļās nekā cilvēki, tāpēc ir grūti izsekot viņu domu gaitai. Bet atpakaļ pie strīda starp Kaplīšu un Montīšu dzimtām. *, pastāsti.
E: Vai redzat gaišās mājas pagalmā eņģeļa figūru uz kāpnēm? Kolīdz Kaplīši nolika figūru sev vēlamā leņķī, tā klāt bija Montīši un to pārbīdija par veseliem 3 milimetriem. Kaplīši nolika eņģeli atpakaļ kā bija, bet Montīši atkal to pārvietoja. Abām dzimtām bija nesamierināmas domstarpības un tās dzīvoja naidā, līdz gadījās tā, ka jaunie Ogrīši no pretējām mājām iemīlējās.
I: Romerio Montītis un Džulberta Kaplīte viens otru mīlēja tik stipri, ka naids abu dzimtu starpā tika pārvarēts!
E: Taču prieki neturpinājās ilgi. Ogīšus ļoti ietekmē tas, kas notiek ar cilvēkiem kas dzīvo virszemes mājās. Montīšu mājas saimniekus piemeklēja nelāgs liktenis, viņus izsūtīja uz Sibīriju un arī Montīši bija spiesti bēgt un meklēt patvērumu. Viņi bēga pie kaplīšiem uz alu zem gaišās mājas. Ņemot vērā, ka Ogrīši ir vietsēži un nemaina savas alas gadsimtiem ilgi, tas bija liels notikums. Kad Latvija atguva neatkarību, Ogrīši pamazām sāka atjaunot pamestās alas un atgriezties uz dzīvi zem mājas ar tumšo jumtu un skaisto logu. Tikai pateicoties tam, ka saimnieks iespēju robežās cenšas uzturēt skaisto māju, zem tās atkal ir dzīvība un šis Ogrīšu atzars plaukst un zeļ.
I: Jā, mūs, ogriologus, tas ārkārtīgi priecē. Ejam tālāk!